Jak v dnešní době komunikovat? Přes Facebook rozhodně ne!

09.04.2015

Facebook se stal jedním z největších a ne-li úplně nejlepší internetový komunikátor vůbec. Z mé strany bych s tím nejlepším komunikátorem ale nesouhlasil. Je mnohem lepší způsob, jak komunikovat. Facebook má sice podporu spousty zařízení, stačí se přihlásit na web nebo mít aplikaci v mobilu, jsou tam téměř všichni vaši přátelé, tak proč ne? Ale jistě znáte časté výpadky chatu, kdy něco nejde nebo nejde něco konkrétního odeslat. Mě například naštvalo, když jsem chtěl přes Facebook odeslat kamarádovi odkaz na jedny stránky, tuším že to byl https://thepiratebay.se/ nebo jiný podobný web a Facebook mi prostě napsal, že to neodešle. Myslím, že Facebook není na straně toho, kdo bude rozhodovat, co si se svými přáteli budu psát.

unnamed

ilustrační obrázek – Telegram.org

Začal jsem využívat spoustu jiných způsobů, jak komunikovat s přáteli. Popíšu vám několik způsobů komunikace, které jsem vyzkoušel, ale většinou to byla slepá ulička. Půjdu popořadě a připomenu pro některé jistě známé fakty.

SMS – přijdou mi nejméně efektivní, ale pokud druhá strana nemá přístup k (mobilnímu) internetu, tak vám nic jiného nezbývá. Omezená a často stále zpoplatněná služba operátory, kteří si účtují za jednu SMS částky v řádu haléřu, až po několik jednotek korun. Za jednu zprávu se to nemusí zdát hodně, ale pokud si píšete třeba celý den a nemáte neomezený tarif, tak to trochu poleze do peněz. Navíc omezení na 160 znaků, obrázky a jiné soubory jdou odeslat tak maximálně přes MMS, u kterých je cena v jednotkách až desítkách korun za jednu zprávu.

ICQ, Jabber apod. – Tento způsob je dnes už bohužel trošku zastaralý, nefunguje zde synchronizace jednotlivých zpráv mezi více zařízeními, takže pokud vám někdo napsal např. na počítač a vy se přihlásíte v mobilu, tak nevidíte, co vám přišlo. Dřív byl tento způsob velmi oblíbený, ale dnes zcela jistě upadá.Každopádně na jednoduchou komunikaci postačí.

Skype – přežil dlouhou dobu a řekl bych, že ho spoustu lidí stále používá a používat bude. Dle mého je to nejlepší způsob uskutečnění hovorů a videohovorů.

WhatsApp, Viber, Hangouts apod. – tyto aplikace bych označil za relativně nové a mezi lidmi oblíbené. Např. aplikaci Hangouts mají snad všichni, kdo vlastní Android telefon, protože je to součást tzv. Google Apps a většina výrobců ji do telefonu předinstaluje společně s Google Play a dalšími Google Aplikacemi, ale zároveň se dá nainstalovat i na jiná zařízení. Další podobné služby jako Viber a Whats App si lidé instalují sami. Bohužel hodně oblíbený Whats App u mě neprospěl, protože pomocí něj jde komunikovat pouze přes mobil a přestože má i webovou verzi, tak je k jejímu načtení mobil potřeba a např. na tabletu mám prostě smůlu, WhatsApp jde používat pouze na jednom zařízení. Viber je na tom o něco lépe, tedy lze používat na více zařízeních najednou, ale vadí mi, že je plný reklam na ty jejich samolepky.

Telegram – to nejlepší jsem si nechal nakonec. Open Source komunikátor, který se sám synchronizuje přes cloud, umožňuje odesílat fotografie, videa a jakékoliv jiné soubory v plné velikosti (ale také umí komprimaci, pokud jste na mobilním připojení) a je jedno, jestli zrovna sedíte u počítače, máte v ruce tablet nebo chodíte s telefonem. Všechno se synchronizuje a stahuje všude kde se přihlásíte. Na svém počítači můžete mít jednoduchou aplikaci, na pracovním počítači nebo např. ve škole stačí web https://web.telegram.org a na mobilech a tabletech všech nejrozšířenějších platforem můžete mít aplikaci. Pokud máte před světem nějaké  tajnosti, tak si můžete zapnout secret chat a veškerá komunikace bude probíhat šifrovaně. Porovnání bezpečnosti této služby s ostatními naleznete na webu https://www.eff.org/secure-messaging-scorecard. Telegram je navíc naprosto zdarma a bez reklam a v budoucnu se plánuje i podpora hovorů.

Na závěr doufám, že jsem vás alespoň trošku přesvědčil, že komunikace přes Facebook není úplně nejlepší způsob a například otevření webu Telegramu zabere úplně stejný čas, jako otevření Facebooku a přitom je ta komunikace jednodušší. Nainstalování aplikace na mobil a třeba i váš osobní počítač bude jenom třešnička na dortu. Zkuste to navrhnout svým přátelům, já tímto chci přesvědčit i další své, se kterými často komunikuji, nebudete litovat.

6 Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..