Pokud chcete mít ve vlaku signál, sedejte si do starších vozů

01.09.2014

Minulý měsíc jsem měl možnost testovat mobilní internet od Vodafonu pod názvem Turbo Internet. Turbo Internet je název, kterým si Vodafone pojmenoval kombinaci sítí 3G a LTE a bude pokrývat rozlehlé území, přičemž s 3G se zatím setkáváme spíše ve městech a s LTE v rozlehlejších oblastech mimo velká města.

Tento test mě přesvědčil si telefon podporující LTE pořídit, protože se mi tím značně rozšiřuje oblast, kde mohu mobilní internet používat. Telefon podporující pouze sítě 2G (gprs, edge) a 3G se vám k LTE samozřejmě nepřipojí a budete mimo města odkázáni na pomalý internet v podobě edge.

LTE dosahuje vysokých rychlostí. I při nízkém signálu jsem na LTE900 naměřil rychlosti kolem 6Mbit/s při stahování i odesílání. Se silným signál jsem jsem se dostal i k 20 Mbit/s a při dostupnosti LTE800 nebyl problém na telefonu atakovat hranici 70 Mbit/s při stahování.

Screenshot_2014-08-05-17-10-23

LTE má ale malý nešvar, pokud se pohybujete (například ve vlaku, autem…) a při stahování se vám síť přepne do sítě 2G nebo 3G, nedokáže se bez ukončení stahování přepnout zpátky na LTE a může se zdát, že oblast není pokrytá, ale stačí pouze ukončit datové spojení a rázem jste zpět v síti LTE. Problém mu také dělá konstrukce novějších vagonů, kterými prostě signál neprojde, což není problém pouze LTE, ale všech možných druhů mobilních sítí. Nejlepší je si sedat do starších vagonů, které mobilní signál ruší nejméně. Z vlastních zkušeností a ze zkušeností ostatních, co mají možnost LTE používat je nejlepší cestovat v CityElefantu, koženkových, ale i modernizovaných rychlíkových vozech A, B a dalších, které nemají ve sklech kovovou vrstvu (více v článku, který problém popisuje, ovšem je dost starý a o nasazení repeaterů ve vagonech jsem v dnešní době nic neslyšel ).

Další problém může představovat FUP, ale o tom je asi škoda psát. Alespoň, že Vodafone nezapočítává data ze Speedtestu na jejich server do FUP, a tak můžu vesele testovat, kde se jakou rychlostí připojím.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..